Kulp

Szklarska Poręba – o historycznym wydźwięku

Bez kategorii No Comment

Województwo dolnośląskie cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Znajdziemy tutaj wiele pięknych miejscowości oraz miast, które zachwycają niezwykłymi krajobrazami oraz kuszą licznymi atrakcjami turystycznymi i ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Jednym z tych miejsc jest Szklarska Poręba.

Miasto to zlokalizowane jest w powiecie jeleniogórskim, w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów. Szklarska została założona pod koniec XIII wieku, jednak prawa miejskie otrzymała dopiero w XX wieku. Terytorium obejmuje około 80 kilometrów kwadratowych, na których zamieszkuje około 7 tysięcy osób. Zarówno w okresie letnim jak i zimowym, możemy spotkać tutaj także tysiące turystów, którzy pragną bliżej poznać te fantastyczne regiony. Rezerwując tu wcześniej noclegi, mamy możliwość skorzystania z promocyjnych ofert noclegowych (Szklarska Poręba noclegi – zobacz), jak i z uroków otaczającej nas natury.

Mnogość walorów turystycznych spowodowała, że założono stronę internetową przeznaczoną dla osób przyjeżdżających do Szklarskiej Poręby. Znajdziemy tam wiele przydatnych informacji na temat nadchodzących wydarzeń kulturalnych, historii i zabytków, kultury tego regionu oraz bazy gastronomicznej. Na terenie miasta istnieje wiele ważnych historycznie miejsc. Ponad 20 obiektów zostało wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa (definicja – zobacz). Znajdziemy tam między innymi piękny kościół p. w. Matki Boskiej Różańcowej, który pochodzi z XVII wieku. W obiekcie tym można zobaczyć między innymi zabytkowe konfesjonały oraz szaty liturgiczne pochodzące z XVIII wieku. Możemy zwiedzić wiele, niesamowitych kamienic oraz domków pochodzących z XIX oraz z początku XX wieku. Bardzo popularnym miejscem jest młyn świętego Łukasza, który pochodzi z XIX wieku. Obecnie na terenie tego budynku funkcjonuje hotel oraz restauracja, w której można spróbować lokalnych przysmaków. Jednym z bardziej mrocznych, a zarazem ciekawych miejsc jest nieczynna huta szkła o nazwie „Julia”, która powstała w XVIII wieku. Obecnie budynek ten niszczeje, jest miejscem, w którym często odbywają się sesje fotograficzne.

Miejscem godnym odwiedzenia jest także kościół p. w. Bożego Ciała. Szklarska Poręba to miasto, które zachęca do odwiedzin. Liczne zabytki przyciągają tutaj nie tylko miłośników historii, ale także miłośników architektury i sztuki.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>