Kulp

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Bez kategorii No Comment

Wracając z naszego wyjazdu z Polańczyka [informacje na: energy-media.pl/bliski-kontakt-z-przyroda-w-polanczyku], postanowiliśmy wydłużyć nieco trasę i zajrzeć do miasta, w którym kręcony jest ulubiony serial Polaków- „Ojciec Mateusz”.

Prawdziwym symbolem Sandomierza są dobrze zachowane lochy, czyli podziemna część miasta. Krąży o niej wiele historii i tajemnic do dzisiaj nierozwikłanych, które ciekawią badaczy. Dzisiaj pokaźna część lochów jest udostępniona do zwiedzania dla turystów, wejście do podziemnej trasy turystycznej znajduje się na sandomierskim rynku. Legendy mówią, że kiedyś tymi lochami można było dojść aż poza miasto do Krakówka i Kobierników, a czasami spotkamy nawet opinie, że część z nich przebiegała pod dnem Wisły i miała połączenie z zamkiem w Baranowie Sandomierskim [informacje na: zamki.res.pl/baranow.php], jednak te informacje nie są do końca sprawdzone i trzeba je traktować bardziej w kategorii opowieści.

Cała trasa turystyczna jest przygotowana znakomicie, wycieczki są organizowane w odstępach czasowych, dlatego warto jest wcześniej dowiedzieć się, jaki jest harmonogram wejść do lochów. Cała wyprawa trwa nieco poniżej godzinę i jest przeprowadzana oczywiście z przewodnikiem, który ciekawie opowiada nam o historii tego miejsca, przyczynach powstania i jak zostało ono wykorzystane, również przybliża informacje o zabytkach zachowanych w podziemnej części miasta oraz opowiada ciekawe legendy, tłumaczące chociażby zawalenie lochów. Najciekawszą jest historia Haliny Krempianki, której fresk znajduje się zaraz przy wejściu do podziemi. Jest to córka Jana z Krempy, czyli sandomierskiego kasztelana. Była to dziewczyna bardzo sprytna i wciągnęła w pułapkę Tatarów, którzy byli blisko miasta: skłamała, opowiadając, jakich krzywd doznała w Sandomierzu i chcąc zemsty, miała im pokazać szybszą drogę do miasta, aby mogli je złupić. Kiedy wprowadziła wszystkich do podziemi, jak głosi legenda – obrońcy zasypali wejścia do lochów, gdzie wszyscy, łącznie z poświęcająca się dla miasta Haliną Krempianką zginęli. Podziemne lochy niestety dla mieszkańców prowadziły często do wielu utrudnień i katastrof budowlanych.

Podsumowując, Sandomierz jest miejscem dogodnym do zwiedzania, atrakcji jest tam całe mnóstwo, a podziemna część to wręcz symbol tego rejonu. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że atutem są tu noclegi [informacje na ]. Jest  to spore miasto i znalezienie hotelu czy pensjonatu nie powinno stanowić żadnego problemu, ponieważ baza noclegowa jest tu bogata i na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>