Kulp

Barwny urok Kaszub – Swornegacie

Bez kategorii No Comment

Województwo pomorskie (więcej) wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Owszem, to jedna z największych atrakcji tegoż regionu, jednak nie jedyna. Na południu znajduje się perła Kaszub – Park Narodowy Bory Tucholskie oraz położone tuż przy nim Swornegacie. To liczące niespełna sześciuset stałych mieszkańców wioska o bardzo osobliwej nazwie, która w okresie letnim cieszy się całkiem sporą popularnością. Coraz więcej urlopowiczów, wybierając się nad Bałtyk, postanawia odwiedzić tę niezwykłą krainę pełną świeżości i orzeźwienia.

Pierwszą atrakcją letniska jest Jezioro Karsińskie, będące niekwestionowanym sercem Swornegaci. To właśnie za jego sprawą, miejscowość jest tak licznie odwiedzana przez turystów. Jego powierzchnia wynosi ponad 670 hektarów, natomiast maksymalna głębokość może wynosić aż 27 metrów, a to za sprawą rynnowo-przepływowego charakteru zbiornika wodnego. To raj dla miłośników sportów wodnych: kajakarzy, żeglarzy, a także wędkarzy. Dla wielbicieli wylegiwania się na złocistym piasku w blasku słońca, przygotowano szeroką i piaszczystą plażę z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczno-wypoczynkową. Aby przybliżyć Polakom sporty wodne, nad brzegiem jeziora Karsińskiego wybudowano szkołę windsurfingu Freesurf. To doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił i postawić pierwsze kroki na wbrew pozorom wcale nie tak strasznej desce z żaglem. Ośrodek dobrze sprawdzi się dla wszystkich tych, którzy pragną udoskonalić nabyte już umiejętności.

Swornegacie położone są w niezwykle tajemniczej, a zarazem atrakcyjnej lokalizacji, w sercu Kaszub. Kilkanaście kilometrów od centrum wioski znajdują się Kamienne Kręgi Leśno. Położone wśród lasów cmentarzysko kurhanowe Gotów to nie lada atrakcja dla zwiedzających, którzy mogą przenieść się w tak niewyobrażalnie odległe czasy i poczuć tajemniczy klimat miejsca pochówku naszych praprzodków. Największy kurhan, o ponad 26-metrowej średnicy, jest najprawdopodobniej grobem władcy plemienia lub czarodzieja. Na tym terenie odkryto ponad 50 znaczących pozostałości po kulturze wielbarskiej. W miejscowych grobach odnaleziono różnorodne, a wręcz zadziwiające znaleziska, jak chociażby srebrna moneta celtycka ze Słowacji czy amulet znad Morza Śródziemnego.

Baza noclegi Swornegaci stwarza dogodne warunki do komfortowego wypoczynku na łonie natury. Miejscowe obiekty (Swornegacie – info) to agroturystyki, pensjonaty oraz hotele oferują swoje usługi na najwyższym poziomie. Wiele ośrodków utrzymanych jest w tradycyjnym klimacie kaszubskim.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>